Shkencëtarët australianë hartojnë miliona galaktika me teleskopin e ri

Shkencëtarët australianë hartojnë miliona galaktika me teleskopin e ri

12:08, 01/12/2020
A+ Aa A-

Shkencëtarët australianë thonë se ata kanë hartuar një milion galaktika të reja duke përdorur një teleskop të përparuar në shkretëtirë.

CSIRO, agjencia kombëtare e shkencës, tha se teleskopi i saj i ri kishte krijuar "një atlas të ri të universit" në kohë rekord - duke treguar detaje të papara.

Ka hartuar gjithsej tre milion galaktika, me fotografi që zbulojnë dyfishin e nivelit të detajit të sondazheve të mëparshme, tha studimi.

Astronomët shpresojnë që imazhet të çojnë në zbulime të reja rreth universit.

CSIRO tha se hartimi zgjati vetëm 300 orë, ndërsa sondazhet e mëparshme në të gjithë qiellin kishin marrë vite.

Me të dhënat e disponueshme publikisht, shkencëtarët në të gjithë botën do të ishin në gjendje të studionin "gjithçka, nga formimi i yjeve te mënyra se si galaktikat dhe vrima e zezë e tyre super masive evoluojnë dhe bashkëveprojnë", tha autori kryesor Dr David McConnell.

"Ne presim të gjejmë dhjetëra miliona galaktika të reja në kërkimet e së ardhshmes," shtoi ai.

Rezultatet fillestare u botuan të Martën në Publikimet e Shoqërisë Astronomike të Australisë .

Askap është një teleskop që përbëhet nga një koleksion prej 36 antenash enësh të cilat punojnë së bashku për të marrë panorama të qiellit.

Sistemi është i vendosur në hemisferën jugore në Australinë Perëndimore të largët dhe është  përhapur nëpër një zonë 6 km (3.7 milje) në observatorin Murchison të CSIRO rreth 700 km në veri të Perth.

Vëllimet e mëdha të të dhënave - të gjeneruara me një shpejtësi më të shpejtë sesa trafiku i tërë i Australisë në internet - më pas dërgohen në strukturën e përpunimit të super kompjuterëve në Perth për të krijuar imazhet

Askap zhvilloi studimin e tij të parë në të gjithë qiellin këtë vit, duke mbuluar 83% të qiellit dhe duke mbuluar tre milion galaktika.

Harta ishte e bashkuar duke përdorur vetëm 903 imazhe shumë të hollësishme. Studimeve të mëparshme u janë dashur dhjetëra mijëra për të përfunduar një pamje të qiellit.

Astronomët thanë se thellësia dhe shkalla ishin emocionuese sepse duke kataloguar miliona galaktika përtej Rrugës së Qumështit, ata mund të kryejnë analiza statistikore. Këto mund të ndihmojnë për të kuptuar se si universi evoluoi dhe strukturohet.

Teleskopi Askap është një nga pararendësit e një projekti ndërkombëtar për të ndërtuar radioteleskopin më të madh në botë - Array me kilometra katrorë, që do të vendoset në Afrikën e Jugut dhe Australi.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco