Gati për front: Gjermania përgatit frigoriferët gjigandë për minus 70 gradë të vaksinës

Gati për front: Gjermania përgatit frigoriferët gjigandë për minus 70 gradë të vaksinës

07:20, 28/11/2020
A+ Aa A-

Tutlingen, Gjermani - Kuti gri gjigande po dalin njera pas tjetrër nga linja e prodhimit në një fabrikë në qytetin jugor të Tuttlingen, gati për t'u dërguar në front për fazën tjetër të betejës së Gjermanisë kundër koronavirusit, pasi ajo u bë vendi i fundit që arriti të hënën në pikun e 1 milion rasteve të konfirmuara të premten.

Ngrirësit me madhësi sa trupi i një njeriu njeriu si ato të prodhuara nga firma familjare Binder GmbH mund të bëhen pjesë kryesore e programit të gjerë të imunizimit që qeveria gjermane po përgatitet të hapë kur vaksinat e para të bëhen të disponueshme muajin tjetër.

Kjo për shkak se një nga kandidatët kryesorë, një vaksinë e bërë nga kompania gjermane BioNTech së bashku me gjigantin farmaceutik amerikan Pfizer, duhet të ftohet në minus 70 gradë Celsius (minus 94 gradë Fahrenheit) për transport dhe ruajtje.

Sigurimi i temperaturave të tilla, më të ftohta edhe se një dimër në Antarktik, është vetëm një nga sfidat e shumta me të cilat përballen vendet në përpjekjen për të imunizuar popullatat e tyre.

Përpjekja është krahasuar me një operacion ushtarak. Në të vërtetë disa vende, përfshirë Gjermaninë, po mbështeten në ekspertizën ushtarake dhe civile për të siguruar që dozat e çmuara të transportohen në mënyrë të sigurt nga fabrikat e prodhimit në vendet e fshehta të magazinimit, përpara se të shpërndahen.

Gjermania ka përfituar nga fuqia e tregut që vjen me të qenit anëtare e Bashkimit Evropian. Komisioni ekzekutiv i bllokut me 27 kombe - i udhëhequr nga ish Ministrja Gjermane e Mbrojtjes Ursula von der Leyen - ka udhëhequr negociatat me prodhuesit e vaksinave, duke porositur më shumë se një miliard doza deri më tani.

Zyrtarët gjermanë kanë thënë se vendi shpreson të sigurojë deri në 300 milion doza nga porositë e BE dhe marrëveshjet bilaterale me tre prodhues në Gjermani, duke përfshirë BioNTech dhe CureVac, një kompani me bazë në Tuebingen që thotë se vaksina e saj mund të ruhet në temperatura të rregullta të frigoriferit deri në deri në tre muaj.

Shifra prej 300 milionë varet nga të gjitha vaksinat që po zhvillohen dhe çuar në treg. Kjo do të ishte më se e mjaftueshme për të imunizuar popullsinë e Gjermanisë prej 83 milionë edhe nëse kërkohen dy shpime,  siç po duket e mundshme.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco