Pakistan, mijëra vetë në radhë për vaksinën Covid të Kinës

Pakistan, mijëra vetë në radhë për vaksinën Covid të Kinës

14:20, 26/11/2020
A+ Aa A-

Mijëra vullnetarë po vërshojnë në spitalet kërkimore në të gjithë Pakistanin për të marrë  pjesë në eksperimentin final të një vaksine të bërë nga kinezët për koronavirusin.

Është hera e parë që Pakistani merr pjesë në një provë të tillë, e cila vjen mes një vargu njoftimesh pozitive për vaksinat nga kompanitë farmaceutike perëndimore këtë muaj.

Vaksina po  zhvillohet nga CanSinoBio dhe Instituti i Pekinit i Bioteknologjisë Kinë.
"Unë jam bërë vullnetar për veten time për një kauzë fisnike që do të ndihmojë njerëzimin", tha një vullnetar në spitalin Shifa të Islamabadit, ku qindra pjesëmarrës janë paguar  rreth 50 dollarë për këtë që po ndërmarrin.

Të tjerët duhet të "shikojnë përpara dhe të marrin pjesë në këtë kauzë fisnike që do të shpëtojë jetë", shtoi ai.

Për vite, Kina e ka përqendruar shumë vëmendjen e saj në Pakistan në projektet e zhvillimit të rrugëve, termocentraleve dhe një porti strategjik.

Pekini tani ka kapur një nga aleatët e tij më të ngushtë për të marrë pjesë në provat e vaksinave, pavarësisht historisë së ndërlikuar të Pakistanit me fushatat e vaksinimit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco