Franca rihap pikat e pushimit dimërore, por jo teleferikët e skive

Franca rihap pikat e pushimit dimërore, por jo teleferikët e skive

14:02, 26/11/2020
A+ Aa A-

Vendpushimet franceze të sporteve dimërore janë të lira të hapen për sezonin e festave të Krishtlindjeve, tha të enjten kryeministri Jean Castex, por teleferikët e skive duhet të qëndrojnë mbyllur.

Presidenti Emmanuel Macron paralajmëroi të martën se rreziqet e koronavirusit e bënë "të pamundur" lejimin e rifillimit të shpejtë të sporteve dimërore, duke shtuar se ai shpresonte që kufizimet të hiqeshin në janar.

350 vendpushimet e skive në Francë kanë qenë në pritje për vendimin, duke thënë se javët rreth Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri janë thelbësore për mbijetesën e tyre pasi ato përbëjnë deri në një të katërtën e të ardhurave të tyre vjetore.

Kryeministri Castex tha se pushimet dimërore ishin ende në diskutim, por skitë - deri tani argëtimi më i popullarizuar për turmat e skiatorëve francezë dhe të huaj në vendpushimet alpine dhe Pirenej - janë përjashtuar në mënyrë efektive.

"Natyrisht, të gjithë janë të lirë të udhëtojnë në vendpushime për të shijuar ajrin e pastër të maleve tona të bukura dhe dyqanet që do të jenë të hapura, megjithëse baret dhe restorantet nuk do të jenë", tha Castex në një konferencë për shtyp.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco