Greqia, transport me avionë ushtarakë të pacientëve me COVID drejt Athinës

Greqia, transport me avionë ushtarakë të pacientëve me COVID drejt Athinës

13:52, 26/11/2020
A+ Aa A-

Në Greqi, avionët ushtarakë C-130 kanë filluar të transportojnë pacientët e prekur me Covid-19 nga qyteti Drama në veri të vendit për në kryeqytetin Athinë, ndërsa qeveria njoftoi se një bllokim mbarëkombëtar do të zgjatej deri në 7 dhjetor.

Në atë që është bërë fakt i dukshëm i mbushjes së spitaleve rajonale, autoritetet shëndetësore greke ndërmorën  këtë mëngjes hapin për të zhvendosur njerëzit e sëmurë rëndë në pavjonet e kujdesit intensiv në Athinë.

Media lokale raportoi se pacientët u transferuan në kapsula të izoluara në bordin e avionit.

Pacientë janë transferuar gjithashtu edhe nga ishulli i Rodosit për në Kretë dhe Andros e më tej  Athinë, rasti i fundit me një helikopter Super Puma.

Presioni në rritje mbi sistemin shëndetësor tashmë të brishtë të vendit është i tillë sa kreu i Shoqatës Mjekësore Panhelenike dha alarmin të enjten.

"Numrat janë përshpejtuar shumë shpejt për shumë pak kohë," tha Dr Athanasios Exadaktylos, duke theksuar se nga 1,902 fatalitete të regjistruara që nga fillimi i pandemisë, 1,257 kishin ndodhur që nga 1 nëntori.

 “Dhe [si rezultat] një rrezik tjetër është bërë i qartë: që nëse të gjitha pavijonet që vendi ka në dispozicion janë të okupuara nga pacientë që vuajnë nga Coronavirus, atëherë pacientët me sëmundje të tjera mund të gjenden në vështirësi… pacientët që vuajnë nga sëmundje të tjera mund të vdesin. ”

Greqia ka regjistruar pak më pak se 100,000 infeksione, por që nga vjeshta ka parë një rritje të rasteve që e shtyjnë qeverinë të vendosë një bllokim mbarëkombëtar që nga 6 nëntori.

I pyetur nëse ai mendonte se kufizimet në lëvizje duheshin hequr, Dr. Exadakytlos u bëri jehonë zyrtarëve qeveritarë duke thënë se ai mendonte që të zgjatej e madje " duhet të ishte vendosur më herët".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco