Francë/ Vaksinimi kundër koronavirusit do të fillojë në fund të vitit

Francë/ Vaksinimi kundër koronavirusit do të fillojë në fund të vitit

12:36, 26/11/2020
A+ Aa A-
Ministri francez i Shëndetësisë Oliver Veran konfirmoi të enjten se Franca mund të fillojë të mbarojë vaksinat COVID-19 deri në fund të vitit, duke theksuar nevojën që autoritetet të jenë transparente në lidhje me procesin duke pasur parasysh nivelin e lartë të skepticizmit të qytetarëve francezë ndaj vaksinimeve .
Gjatë një konference shtypi duke detajuar se si bllokimi i dytë kombëtar i Francës është gati të lehtësohet gradualisht, Veran tha se aspektet logjistike të programit të vaksinimit do të detajohen javën e ardhshme.
Franca është një nga vendet evropiane më të prekura nga pandemia e Covid 19 duke regjistruar gati 2.2 milion raste dhe rreth 50 mijë viktima .
Për shkak të situatës kritike qeveria urdhëroi një mbyllje të dytë në mënyrë që situata të rivihej nënë kontroll.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco