Gjermania, testim masiv të fëmijëve në landin më të goditur nga koronavirusi

Gjermania, testim masiv të fëmijëve në landin më të goditur nga koronavirusi

12:41, 26/11/2020
A+ Aa A-

Kryeministri i Tyringisë të enjten njoftoi për një testim të parë masiv tek fëmijët në rrethin Hildburghausen, zona më e nxehtë e koronavirusit në Gjermani, për të zbuluar në çfarë mase ata kontribuojnë në një rritje të shpejtë të infeksioneve.

Ky land i Gjermanisë Lindore shënoi një rekord prej 603 rastesh për 100,000 persona në shtatë ditët e fundit, më shumë se katërfishin e incidencës mesatare të Gjermanisë prej 140 rastesh, sipas Institutit Robert Koch (RKI) për sëmundjet infektive.

"Tani do të kryejmë testimin e parë masiv për fëmijë dhe të rinj, të cilët mund të testohen falas, duke filluar që të martën e ardhshme," i tha Bodo Ramelow, televizionit ARD. "Atëherë do të dimë për herë të parë: sa të sigurta janë shkollat ??dhe kopshtet?"

Distrikti Hildburghausen me 63,000 banorë bëri një bllokim rajonal më të rreptë se ai në fuqi në shtetin Thuringia të mërkurën.

Ndryshe nga shumica e Gjermanisë, kopshtet dhe shkollat ??janë mbyllur dhe njerëzit lejohen të dalin nga banesat e tyre vetëm nëse kanë një arsye të fortë. Shkeljet mund të dënohen me gjobë deri në 25,000 euro. Shterrethimi është në fuqi deri më 13 dhjetor.

Kancelarja Angela Merkel ra dakord me udhëheqësit e 16 shteteve federale të mërkurën në mbrëmje për të zgjatur dhe forcuar masat kombëtare kundër koronavirusit të paktën deri në 20 Dhjetor, por lehtësoi rregullat mbi festat e Krishtlindjeve për të lënë familjet dhe miqtë të festojnë së bashku.

Sidoqoftë, një tjetër zgjatje deri në janar shihet e mundshme. Ndërsa shumë gjermanë mbështesin masat e qeverisë, ka edhe një numër kundërshtarësh. Pasi policia u përplas me mijëra demonstrues në Berlin një javë më parë, rreth 400 njerëz u mblodhën edhe në qytetin Hildburghausen të mërkurën në mbrëmje për të protestuar ndaj kufizimeve të reja.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco