Ish kryeministri belg: Viktor Orban është përgjegjësi kryesor i korrupsionit në Hungari

Ish kryeministri belg: Viktor Orban është përgjegjësi kryesor i korrupsionit në Hungari

12:20, 26/11/2020
A+ Aa A-

Ish kryeministri belg ka thënë për Euronews se Hungaria ka një nivel të lartë korrupsioni dhe personi përgjegjës për këtë është Viktor Orban.

Guy Verhofstadt, i cili tani është një eurodeputet, po fliste për veton e Hungarisë dhe Polonisë të buxhetit shtatë-vjeçar të BE-së dhe fondit të rimëkëmbjes pandemike

Në shumicën e vendeve, 60-70 përqind e njerëzve të zakonshëm e shohin absolutisht normale që të ndalemi me transferimin e parave në një vend që nuk po zbaton shtetin e ligjit, [tani është më pak se një] demokraci, dhe është në duart e njerëzve të korruptuar. Për shkak se nuk është vetëm çështja e shtetit të së drejtës, por është edhe çështja e korrupsionit. Raporti i fundit i OLAF ishte shumë i qartë për këtë. Në listën kryesore të korrupsionit në BE është Hungaria. Kjo është sigurisht një përgjegjësi e Z. Orban, "i tha Verhofstadt Euronews.

Ish Kryeministri vazhdoi duke thënë se Hungaria dhe Polonia në të vërtetë po dëmtojnë vetë qytetarët e tyre duke bllokuar fondin e rimëkëmbjes pandemike, diçka nga e cila ai u befasua .

Është hera e parë, duhet t'ju them se në negociatat e buxhetit, unë shoh një vend që e bllokon atë. Pra, ajo që ata po bëjnë, në fakt, është penalizimi i qytetarëve të tyre. Dhe nëse kjo nuk është e mundur, sepse nuk shoh një rrugëdalje tjetër. Atëherë duhet të fillojmë me bashkëpunim të zgjeruar bazuar në nenin 326 të Traktatit, i cili jep mundësinë, për shembull, që 25 Shtetet e tjera Anëtare të shkojnë përpara me fondin e rimëkëmbjes, pa Poloninë , dhe pa Hungarinë, "shpjegoi Verhofstadt.

Ai gjithashtu kundërshtoi krahasimin "skandaloz" të Orbanit të të ashtuquajturit mekanizëm i sundimit të ligjit të BE me Bashkimin Sovjetik.

"Unë mendoj se ky është krahasim skandaloz sepse ai ka harruar sigurisht që në Bashkimin Sovjetik kishte diktatorë që vrisnin njerëzit e tyre. Historianët pajtohen me njëri-tjetrin se më shumë se 20 milion njerëz vdiqën nën sundimin e Bashkimit Sovjetik. Për të krahasuar një sistem të tillë , një tirani e tillë ndaj një projekti demokratik, një projekti paqe si Bashkimi Evropian - e konsideroj skandaloze, "

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco