S*ks me klientët për të shtuar shitjet, FBI nis hetim për kompaninë e njohur

S*ks me klientët për të shtuar shitjet, FBI nis hetim për kompaninë e njohur

21:16, 21/11/2020
A+ Aa A-

Kompania amerikane e mirëqenies fizike ‘OneTaste’ po hetohet nga autoritetet pas akuzave se këshillonte stafin e saj të bëjë seks me klientët e mundshëm, për të shtuar shitjet e atyre që quante sesione të “meditimit orgazmik”.

Edhe pse kompania e mohon këtë por mediat vendase e quajnë “biznesin” një “kult orgazme që drejtohej nga një femër me atribute prej Mesie”.

OneTaste - themeluar në Kaliforni nga Nicole Daedone në 2001 - ofroi "trajnim" të orgazmës praktike për gratë që kërkonin të zhvillonin seksualitetin e tyre ose të shëroheshin nga trauma seksuale, sipas faqes së saj të internetit .

Në një prej praktikave të OneTaste, grave të zhveshura nga mesi e poshtë u stimulohet klitori për 15 minuta nga një burrë, qoftë nga partneri i tyre ose nga një tjetër klient.

Kompania që tashmë njihet si “kult seksi” po hetohet për akuza si trafikim seksual, prostitucion dhe shkelje të ligjeve të punës.

OneTaste ka qenë objekt polemikash që prej të paktën 2018, kur Bloomberg News publikoi një ekspozitë për kompaninë ndërkombëtare.

Shumë studentë thuhet se u regjistruan për të punuar si shitës, duke ndihmuar në promovimin e kompanisë, tërheqjeve dhe programeve të trajnimit që kushtojnë deri në 60,000 dollarë, thanë ish-pjestarët e stafi.

Në 2018, klientët po paguanin $ 499 për një kurs fundjave, 4,000 $ për një tërheqje, 12,000 $ për programin e trajnimit dhe 60,000 $ për një opsion gjithëpërfshirës, ??raporton Tavakoli-Far.

Ndërsa ish punonjëset e kompanisë kanë akuzuar se u është thënë të kryejnë marrëdhënie seksuale me klientë të mundshëm për të mbyllur shitjet.

Biznesi është ndaluar të kryejë aktivitetin gjatë kohës së hetimeve nga FBI.

Gazetarja amerikane, Nastaran Tavakoli-Far ka krijuar një dokumentar të titulluar “Kulti i Orgazmës” gjatë investigimit mbi kompaninë, dhe ka folur me dhjetra njerëz për eksperiencat e punës së tyre me grupin.

Daedone thotë se e ka mësuar praktikën e saj të meditimit “orgazmik” nga një murg budist dhe ajo filloi të mësonte praktikën në 2001.

Në një intervistë me GOOP të Gwyneth Paltrow, Daedone tha se meditimi orgazmik sjell një gjendje relaksimi të zgjatur duke përmirësuar metabolizmin, rrahjet e zemrës, presionin e gjakut, frymëmarrjen dhe kiminë e trurit./NewYork Post/ K.H/Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco