Trafik i jashtëzakonshëm në Paris para fillimit të shtetrrethimit të dytë të Francës

Trafik i jashtëzakonshëm në Paris para fillimit të shtetrrethimit të dytë të Francës

08:09, 30/10/2020
A+ Aa A-

Trafiku rreth Parisit arriti nivele rekord vetëm disa orë para se një bllokim i ri kombëtar të hynte në fuqi në të gjithë Francën.

Lëmshi u zgjat në një akumulim prej 700 km në rajonin e Ile-de-France të enjten në mbrëmje, njoftoi media lokale.

Masat e bllokimit hynë në fuqi në mesnatën e së premtes (ora 23:00 GMT) për të trajtuar infeksionet në rritje të Covid.

Njerëzit janë urdhëruar të qëndrojnë në shtëpi përveç për punë të rëndëishme ose për arsye mjekësore.

Presidenti Emmanuel Macron tha se vendi rrezikonte të "pushtohej nga një valë e dytë që pa dyshim do të ishte më e vështirë se e para".

Vdekjet ditore nga Covid-19 në Francë janë në nivelin më të lartë që nga prilli, dhe të enjten, autoritetet raportuan 47,637 raste të reja dhe 250 vdekje të reja.

Mediat franceze raportojnë se shumë parisianë janë larguar nga qyteti - dhe apartamentet e tyre shpesh të ngushta - për të kaluar periudhën e bllokimit në fshatra.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco