VIDEO/ Vrau me thikë tre persona, dalin pamjet e arrestimit të autorit në Nice

VIDEO/ Vrau me thikë tre persona, dalin pamjet e arrestimit të autorit në Nice

13:38, 29/10/2020
A+ Aa A-

Të paktën tre persona humbën jetën dhe disa të tjerë u plagosën këtë të enjte si pasojë e një sulmi me thikë që ka ndodhur në Francë. Policia arrestoi autorin pak minuta më pas, ndërsa të plagosurit u dërguan për trajtim mjekësor në spital.

Mediat vendase bëjnë me dije se sulmi ka ndodhur në katedralen Notre-Dame, në Nicë, ku si pasojë kanë humbur jetën dy gra dhe një burrë.

Ndërkohë kryebashkiaku i qytetit, Christian Estrosi, përmes një postimi në Twitter e ka cilësuar terrorist sulmin në katedrale.

“Unë konfirmoj se gjithçka që ndodhi në Bazilikën e Notre-Dame de Nice, mund të jetë një sulm terrorist”, shkruan ai.

Falë ndërhyrjes së policisë është bërë i mundur ndalimi autori i kësaj ngjarje të rëndë.

Sulmi i sotëm erdhi vetëm pak ditë pasi kishte ndodhur vrasja e mësuesit francez Samuel Paty, të cilit iu pre koka në Paris këtë muaj nga një islamist i dyshuar, pasi ai përdori karikaturat e Profetit Muhamed në një klasë për lirinë e shprehjes.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Zaho29/10/2020 17:38

Se mos e quani terrorist kete islamistin ,se i ngel qejfi ndonjerit nga a ta qe punojne ne agjenci!

Shto koment

Denonco