Nga e hëna Gjermania në karantinë, por nuk mbyllen shkollat

Nga e hëna Gjermania në karantinë, por nuk mbyllen shkollat

15:05, 28/10/2020
A+ Aa A-

Pas Francës dhe Spanjës dhe Gjermania vendos për të rifutur vendin në karantinë.

Vendimi është marrë pak minuta më parë gjatë mbledhjes së kancelares Angela Merkel me drejtuesit e 16 landeve.

Karantina do të nisë të hënën, më 2 nëntor

Masat erdhën pas rritjes së konsiderueshme të numrit të të infektuarve.

Në draftin e paraqitur sot masat të cilat presin edhe miratimin e tyre theksohet se:

Shkollat do të vazhdojnë të jenë të hapura.

Do të minimizohen kontaktet dhe udhëtimet turistike po ashtu.

Kinematë, teatrot dhe aktivitetet e tjera do të ndalohen.

Baret do të mbyllen dhe restorantet do të limitohen me shërbime ‘take away’.

Sallonet e masazheve dhe tatove do të ndalen.

Në Gjermani gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 14.964 raste të reja me coronavirus, që është numri më i madh në baza ditore që nga fillimi i epidemisë, ka njoftuar Instituti Robert Koh.

Sipas përllogaritjeve, kostoja për një muaj bllokim varion nga 7 deri në 10 miliardë euro.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco