Nesër ora ndryshon, akrepat lëvizin 60 minuta pas

Nesër ora ndryshon, akrepat lëvizin 60 minuta pas

11:11, 24/10/2020
A+ Aa A-

Tetori po mbaron: si çdo vit, fundjava e fundit e muajit sjell me vete ndryshimin e kohës, nga koha e verës në kohën diellore: natën midis të shtunës 24 dhe të dielës 25 tetor, në 3 të mëngjesit , do të duhet të rikthehemi akrepat e orës, duke i pozicionuar në orën 2.

Do ta rimarrim kohën që kemi humbur në fund të Marsit: do të flemë një orë shtesë në mëngjes, por do të humbasim gjashtëdhjetë minuta dritë në mbrëmje në stinën e vjeshtës. 

Kjo "zonë kohore" do të mbetet në fuqi deri të dielën 28 mars 2021.

 Në verën e vitit 2018, rreth 5 milion qytetarë evropianë morën pjesë në një konsultë të promovuar nga disa vende të Evropës Veriore, me Finlandën dhe Poloninë në rreshtin e parë, mbi një propozim për të shfuqizuar detyrimi për të ndërruar ora dy herë në vit për vendet anëtare. 

Përafërsisht 76% e pjesëmarrësve shprehën mbështetjen e tyre, prandaj filloi një debat mbi këtë temë brenda BE-së, pa arritur një vendim të aftë për të përmbushur favorin e të gjitha vendeve anëtare.

 Sidoqoftë, u vendos me një shumicë shumë të madhe që detyrimi për të alternuar kohën e verës dhe kohën e dimrit nuk do të ekzistojë më: ??secili shtet do të thirret për këtë arsye të vendosë deri në prill 2021 nëse do të miratojë kohën e verës ose kohën diellore përgjithmonë. 

 Vendet e Evropës Jugore duken më të prirura të mbajnë kohën e ditës, ndërsa vendet më veriore (të cilat tashmë kanë shumë dritë në mbrëmje gjatë verës) mund të mbështesin kohën diellore në mënyrë të përhershme. 

Italia nuk është shprehur ende për këtë çështje, por duket se është e prirur t'i mbajë gjërat siç janë, me gjashtë muaj kohë diellore dhe gjashtë të tjera kohë vere. 

La France , megjithatë, pas një referendumi, vendosi të ndiqte kohën standarde gjatë gjithë vitit. 

Prandaj ka shumë të ngjarë që në Kontinentin e Vjetër të ketë një zgjedhje të diferencuar dhe një tabelë shahu të pakëndshme të zonave kohore që mund të rrezikojnë funksionimin e mirë dhe konkurrencën e tregut të brendshëm. 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco