Dhuron 200 mijë euro për të varfërit e qytetit pas vdekjes

Dhuron 200 mijë euro për të varfërit e qytetit pas vdekjes

08:31, 24/10/2020
A+ Aa A-

Në ditët kur Italia u zhyt përsëri në makthin e koronavirusit, lajmi për një trashëgimi 200,000 euro i destinuar ekskluzivisht për njerëzit më në nevojë në Cuneo  tashmë është bërë i ditur.

 Protagoniste e këtij akti me zemërgjerësi të madhe ishte një grua e moshuar , identiteti i së cilës nuk është zbuluar nga komuna. 

Gruaja ishte një pensioniste që vdiq në 25 mars të këtij viti por që shtatë vjet më parë ajo kishte vendosur që vdekja e saj jo vetëm që të ishte një moment trishtimi, por edhe një mundësi shprese për të varfërit e qytetit të tij. 

Kështu që në testamentin e saj, ajo shkroi se donte të dhuronte të gjitha pasuritë e saj për të varfërit.

Synimet e saj fisnike u bënë publike vetëm në 23 tetor, kur komuna pranoi zyrtarisht testamentin  pasi të përfundonin të gjitha dokumentet. 

Siç thuhet në veprën e botuar në regjistrin pretorian komunal , "burimet financiare do të lidhen me financimin e shpenzimeve për subvencione, ndihma dhe projekte aktiviteti në favor të njerëzve të varfër që banojnë në territorin e Komunës së Cuneo". 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco