Lufta zhvendoset në shkretëtirë, fëmijët e El Chapo-s përplasen me bandën rivale të Rafael Caro Quintero

Lufta zhvendoset në shkretëtirë, fëmijët e El Chapo-s përplasen me bandën rivale të Rafael Caro Quintero

10:14, 23/10/2020
A+ Aa A-

Joaquin (El Chapo) Guzman ndodhet në burg, tani janë djemtë e tij që kanë vazhduar me biznesin e trafikut të drogës dhe janë përpjekur të mbajnë dhe zgjerojnë sundimet e Kartelit Sinaloa.

Aktualisht, ata kërkojnë të dominojnë shkretëtirën Sonoran, ku ka pasur disa konfrontime me Kartelin Caborca, të udhëhequr nga Rafael Caro Quintero, i cili gjithashtu është vendosur

Në muajt e fundit, kjo zonë ka rritur nivelet e saj të dhunës për shkak të pranisë së qelive kriminale nga të dy kartelet me të cilat përballet vazhdimisht në komunën e Caborca.

Një raport i En Punto nga gazetarët Marco Antonio Coronel dhe Adrián Tinoco zbuloi se midis janarit dhe gushtit të vitit 2020 vrasjet me dashje janë rritur 28% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Kjo është, ata shkuan nga 809 në 1,036 viktima.

Në një intervistë mbi këtë temë me presidentin komunal të vendit, Librado Macías, i cili tha se "kjo është diçka që ka të bëjë me afërsinë që ky rajon ka me Shtetet e Bashkuara, është një zonë kufitare shumë e gjatë".

Sidoqoftë, media thekson se autostradat Sonoyta-Caborca dhe Puerto Peñasco-Puerto Lobos janë dy zona ku shenjat e dhunës janë më të shpeshta.

Sonora, duke pasur parasysh vendndodhjen e saj gjeografike, rrit interesin e organizatave kriminale që kërkojnë të kontrollojnë trafikun e drogës. Midis këtyre grupeve është qelia kriminale e Los Salazar e identifikuar si krahu i armatosur i Kartelit Sinaloa.

Sipas raportit të fundit nga Njësia e Inteligjencës Financiare (FIU), organizata me praninë më të madhe në vend është Karteli Jalisco Nueva Generacion (CJNG), i cili kontrollon praktikisht të gjitha shtetet bregdetare.

Sidoqoftë, Karteli Sinaloa nuk është shumë mbrapa dhe prania e tij është regjistruar në shtete të tilla si Baja California, Baja California Sur, Sonora, Chihuahua, Coahuila, Sinaloa, Zacatecas, Jalisco, Colima, Querétaro, Shteti i Meksikës, Guerrero, Oaxaca, Chiapas dhe Quintana Roo.

Për më tepër, agjencia raportoi praninë e organizatave të tjera si Karteli i Gjirit, Los Zetas, Familja Michoacana, Beltran Leyva, Karteli Union Tepito, Karteli Tlahuac, Los Viagra, Karteli Verilindor, Karteli i Pavarur nga Akapulco, Los Rojos dhe Guerreros Unidos, ndër shumë të tjerë.

Konflikti kryesor midis Sinaloanëve dhe Kartelit Caborca është për kontrollin e shtetit dhe zgjerimin e organizatës së tyre në zonat strategjike.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco