Kapet sasia rekord kokaine me vlerë 500 milion dollarë/ Ja ku e kishin fshehur trafikantët

Kapet sasia rekord kokaine me vlerë 500 milion dollarë/ Ja ku e kishin fshehur trafikantët

20:20, 21/10/2020
A+ Aa A-

Një rekord prej 2.3 ton kokainë të fshehur midis një ngarkese me qymyr të destinuar për në Izrael është kapur nga Policia në Paraguai.

Droga kishte një vlerë në rrugë prej 500 milion $. Kjo është sasia më e madhe e kapjes së drogës në vendin e Amerikës së Jugut.

Sipas policisë, kokaina u gjet në një kontejner në Terport, një port privat në qytetin e Villeta, pranë kryeqytetit, Asunción. Dy persona janë ndaluar, njëri prej tyre ish-drejtor i një kanali televiziv shtetëror.

Policia tha se kokaina, e paketuar mjeshtërisht, u gjet në një nga gjashtë kontejnerët. Pesë kontejnerët e mbetur janë ende për t’u kontrolluar dhe policia nuk përjashtoi që ato gjithashtu mund të përmbajnë drogë.

Ministri i Brendshëm Euklides Acevedo tha se ngarkesa përfundimtare mund të arrijë në më shumë se tre ton.

Qymyr druri, një eksport kryesor i Amerikës Latine, është bërë një mbulesë popullore për trafikimin e kokainës përtej kufijve ndërkombëtarë.

Ndërsa destinacioni përfundimtar i kontejnerëve ishte shënuar si Izrael, dërgesa pritej të ndalej në kryeqytetin argjentinas, Buenos Aires dhe në qytetin belg të Antwerpen, tha Acevedo.

Një informacion nga Belgjika thuhet se ka alarmuar policinë paraguaiane për dërgesën e drogës.

Zyrtarët paraguaianë kundër narkotikëve mendojnë se kokaina u soll në Paraguai me ajër nga Bolivia, prodhuesi i tretë më i madh në botë i drogës.

Paraguai ka qenë një vend kryesor tranzit për drogën për vite me radhë. Disa nga bandat më famëkeqe kriminale të Brazilit, të tilla si Komanda e Parë e Kapitalit (PCC), janë zgjeruar përtej kufirit në Paraguai.

Transporti i mëparshëm më i madh i kokainës në Paraguai u kap në shkurt 2019 dhe peshonte 2.2 tonë. Në atë kohë, droga ishte fshehur në një automjet në rajonin verior të Concepción./ Panorama/ 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco