Gjermania i përgjigjet Greqisë: Ka shumë pak licensa për eksport armësh në Turqi

Gjermania i përgjigjet Greqisë: Ka shumë pak licensa për eksport armësh në Turqi

12:06, 21/10/2020
A+ Aa A-

Gjermania i është përgjigjur një kërkese Greke që të pezullojë eksportin e pajisjeve ushtarake në Turqi për politikat agresive të Ankarasë në rajon, me Ministrinë e Jashtme të vendit që tha se qeveria federale ndjek "një politikë kufizuese dhe të përgjegjshme të eksporteve të armëve".

Ministria e Jashtme gjermane tha se tha se licencat për shitjen e armëve në Turqi jepen "pas shqyrtimit të kujdesshëm dhe përmes prizmit të parametrave të politikës së jashtme dhe të sigurisë", njofton Kathimerini.

Sipas të njëjtave raporte, ministria gjermane shtoi se numri i licencave për eksportet e armëve në Turqi është "shumë i ulët

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco