Pasaporta në shitje! BE kërcënon Qipron dhe Maltën për t'i dhënë fund shitjes së 'pasaportave të arta'

Pasaporta në shitje! BE kërcënon Qipron dhe Maltën për t'i dhënë fund shitjes së 'pasaportave të arta'

11:39, 21/10/2020
A+ Aa A-

Bruksel - Qiproja dhe Malta do të përballen me ndëshkime nga Bashkimi Evropian nëse nuk heqin dorë nga skema fitimprurëse e shitjes së "pasaporta të arta" të huajve, tha blloku, një goditje e parashikuar prej kohësh e një praktike që në raste të caktuara furnizonte të huaj - disa të akuzuar për krime në shtetet e tyre - me dokumente udhëtimi.

Bullgaria, e cila po përdor gjithashtu një program pagese për pasaportat, po hetohet nga komisioni dhe mund të përballet me veprim të ngjashëm ligjor. Dhe ndërsa nismat qipriote dhe malteze janë më famëkeqet në bllok, shumica e vendeve të BE ofrojnë programe rezidenciale për investime që janë kritikuar nga aktivistët antikorrupsion dhe nga vetë blloku.

Njëzet nga 27 anëtarët e saj u japin investitorëve të huaj të drejta qëndrimi në këmbim të pagesës, gjë që i vë në disa raste investitorët në rrugën e shtetësisë së plotë.

Në një raport të vitit 2018, organizata antikorrupsion Global Dëshmitari zbuloi se 100,000 njerëz kishin përdorur iniciativa të tilla, të njohura si "viza të arta", për të marrë qëndrim të ligjshëm në vendet e Bashkimit Evropian. Një raport i Komisionit Evropian 2019 tha që edhe programet më të lehta, të cilat ofronin përfitime qëndrimi për investitorët, ishin një arsye shqetësimi dhe rrezik abuzimi.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco