BE: Mbretëria e Bashkuar është shumë larg nga ajo që ne presim

BE: Mbretëria e Bashkuar është shumë larg nga ajo që ne presim

15:59, 28/09/2020

Pozicioni i Britanisë në bisedimet mbi Brexit është "larg" nga ajo që Bashkimi Evropian mund të pranojë dhe negociatat duhet të përparojnë urgjentisht, tha të hënën komisioneri evropian Maros Sefcovic pas bisedimeve me zyrtarin e larë të MB.

“Pozicionet e Mbretërisë së Bashkuar janë larg asaj që BE mund të pranojë. Kam përsëritur kërkesën e BE për të tërhequr pjesën e diskutueshme të projektligjit të Tregjeve të Brendshme deri në fund të Shtatorit, "tha një konferencë për shtyp në Bruksel.

Ai po fliste pas një takimi me Ministrin e Zyrës së Kabinetit të MB Michael në një Komitet të Përbashkët të ngarkuar me zbatimin e Marrëveshjes së Tërheqjes së Britanisë dhe mbi një projekt-ligj të Tregjeve të Brendshëm të propozuar nga Johnson që do të minonte marrëveshjen e divorcit të arritur vitin e kaluar.

"Ne mbështesim që projektligji, nëse miratohet në formën e tij aktuale, do të përbënte një shkelje jashtëzakonisht serioze të protokollit dhe një pjesë thelbësore të Marrëveshjes së Tërheqjes dhe të ligjit ndërkombëtar," tha Sefcovic.

Ai shtoi se takimi i komitetit të përbashkët të së hënës kishte treguar "nevojën urgjente për të lëvizur më shpejt" në ditët në vijim përpara takimit të ardhshëm në mes të tetorit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco