Rriten rastet me Covid-19, Parisi gati të futet në karantinën e dytë

Rriten rastet me Covid-19, Parisi gati të futet në karantinën e dytë

15:39, 28/09/2020

Në Paris pritet që të vendosen rregulla të reja strikte anti-Covid, në përpjekje për të përmbajtur përhapjen e koronavirusit.

Qeveria e Emmanuel Macron ka nxjerrë urdhrin që baret në Paris, Lion dhe 9 qytete të tjera të mbyllen pas orës 22.00 të darkës duke nisur nga mbrëmja e sotme.

Po ashtu, në fuqi është një urdhër që ndalon mbledhjen e më shumë se 10 personave në evente publike, kurse në dasma ose festa lejohet pjesëmarrja e vetëm 30 personave.

Palestrat dhe ndërtesa të tjera sporti do të qëndrojnë të mbyllura ndërsa të gjithë këmbësorët do ta keni të detyrueshme mbajtjen e masave në zona publike rreth e qark kryeqytetit.

Rregullat e reja vijnë në një kohë kur Macron përpiqet që të shmangë vendosjen e një karantinë të përgjithshme ndërsa ekonomia e vendit është goditur rëndë nga izolimi i parë.

Qeveria franceze ka njoftuar së fundmi se dot ë “pompojë” 100 miliard euro në ekonominë e vendit si pjesë e një plani rimëkëmbjeje. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco