Një milion viktimat e COVID-19 rrisin alarmin në Evropë

Një milion viktimat e COVID-19 rrisin alarmin në Evropë

10:06, 28/09/2020

Numri i të të vdekurëve nga  pandemia e COVID-19  vazhdon të përkeqësohet, i cili në botë është gati të prekë historikun e një milion viktimave.

Këto janë vdekje zyrtare, sepse numri në të vërtetë mund të jetë më i lartë për shkak të vështirësisë, veçanërisht në disa zona të botës, të identifikimit të saktë të të gjitha vdekjeve për shkak të Covid-19.

Alarmi po rritet në Evropë, veçanërisht në Francë, ku 32% e shpërthimeve janë regjistruar në shkolla dhe universitete.

"Është një numër i tmerrshëm", tha OBSH, duke vlerësuar një dyfishim "shumë të mundshëm".

 Numri i të vdekurve e afron epideminë Covid-19 me madhësinë e gripit aziatik, i cili në vitet 1957-58 shkaktoi 1,1 milion vdekje, dhe për fat të mirë akoma shumë larg 50 milion vdekjeve të shkaktuara nga Spanjollët në 1918-19 .

Rajonet më të prekura për sa i përket numrit të vdekjeve janë Amerika Latine dhe Karaibet (341,032 vdekje nga 9,190,683 raste), Evropa (229,945 vdekje nga 5,273,943 raste) dhe Shtetet e Bashkuara dhe Kanada (214,031 vdekje nga 7,258,663 raste).

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco