'Ventilatorët nuk erdhën kurrë'/ Korrupsioni pengoi përgjigjen e Brazilit ndaj COVID-19

'Ventilatorët nuk erdhën kurrë'/ Korrupsioni pengoi përgjigjen e Brazilit ndaj COVID-19

19:40, 26/09/2020

Ndërsa pacientët me COVID-19 “përmbytën” sistemin e shëndetit publik të Rio de Janeiro nga fillimi i prillit deri në fund të majit, Dr. Pedro Archer e gjeti veten duke marrë vendime ndoshta më të vështira në karrierën e tij.

Sipas Reuters, njerëzit që luftonin për të marrë frymë kishin nevojë për ventilator, tha ai, por nuk kishte aq sa duheshin, kështu që një shans të vogël të rimëkëmbjes u “anashkaluan”.

“Çdo ndërrim ishte i tillë”, tha Archer, një kirurg në një spital komunal në Rio de Janeiro, një metropol prej 6.7 milionë njerëz. 

“Ndonjëherë, u jepja qetësues vetëm që të mos vuanin. Përfundimisht, ata do të vdisnin”. Disa nga ato vdekje, thonë tani prokurorët shtetërorë dhe federalë, mund të jenë shmangur.

Ata pretendojnë se zyrtarët e lartë këtu u përpoqën të futnin në xhep deri në 72.2 milionë dollarë përmes skemave të korrupsionit që drejtuan kontratat e fryra të shteteve tek aleatët gjatë pandemisë.

Sipas tyre, marrëveshjet përfshinin tre kontrata për 1.000 ventilator, shumica e të cilëve nuk mbërritën kurrë.

Si pasojë, sekretari i Shëndetit i shtetit Edmar Santos u arrestua më 10 korrik dhe u akuzua për korrupsion në lidhje me ato kontrata. Një avokat i Santos nuk iu përgjigj kërkesës për koment.

Një gjykatës federal pezulloi Guvernatorin e shtetit Rio, ëilson ëitzel nga zyra në 28 gusht nga shqetësimi se ai mund të ndërhynte në hetime. ëitzel po përballet gjithashtu me procedurat e fajësimit lidhur me marrjen e dyshuar të ryshfetit.

Por ai ka mohuar keqpërdorimin, në një deklaratë për Reuters. Amerika Latine është goditur rëndë nga pandemia, me mbi 8.9 milionë raste të konfirmuara të coronavirusit që nga 24 shtatori, sipas një llogaritje të Reuters.

Vetëm Brazili ka regjistruar mbi 139,000 vdekje nga COVID-19, i dyti pas Shteteve të Bashkuara.

Përgjigja e rajonit ndaj pandemisë është penguar nga faktorë të ndryshëm, thonë ekspertët, duke përfshirë varfërinë dhe kushtet e mbingarkuara të jetesës urbane.

Disa udhëheqës, përfshirë presidentin e krahut të djathtë të Brazilit, Jair Bolsonaro, kanë injoruar ashpërsinë e pandemisë.

Por virusi është ndihmuar edhe nga “lakmia”. 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco