'Diktatura jonë e parë është shkolla': revoltohen fëmijët tajlandezë

'Diktatura jonë e parë është shkolla': revoltohen fëmijët tajlandezë

11:42, 25/09/2020

Bangkok  - Veshur me shirita të bardhë, flokët mbledhur dhe me përshëndetjen standarte, nxënësit e shkollës së mesme të Tajlandës po bëjnë çmos për të tronditur sistemin e ngurtë arsimor të vendit. Ndërsa studentët e universitetit po zhvillojnë prej javësh protesta të profilit të lartë në kampuse për demokraci, vëllezërit e tyre më të vegjël po përparojnë me rebelimin e tyre.

"Ekziston një thënie virale që 'diktatura jonë e parë është shkolla'", tha 17- vjeçarja Peka Loetparisanyu për Reuters në banesën e saj.

"Ata po përpiqen të na e rrënjosin se ne jemi vetëm njerëz të vegjël në një shoqëri autoritare," tha Loetparisanyu. "Kjo do të thotë që shumë nga të drejtat tona janë shkelur."

Lëvizja që përshkon shkollat ??e mesme tajlandeze është quajtur "Student i keq" nga udhëheqësit e saj.

Adash i saj është një libër i shkruar nga një student, aktivist, Netiwit Chotiphatphaisal, rreth përvojave të tij në shkollën e mesme me titull "Një student i keq në një sistem të shkëlqyeshëm arsimor".

Krahas mbështetjes së qëllimeve më të gjera të protestave anti-qeveritare, lëvizja e shkollës së mesme synon të fitojë vetëshprehi për studentët përmes heqjes së rregullave që ata i konsiderojnë si arkiake.

Tradicionalizmi përshkon sistemin arsimor të Tailandës. Himni mbretëror luhet në asambletë e mëngjesit, rregullat e uniformës dhe dëbimit janë të rrepta dhe studentët pritet të mos e vënë në diskutim, autoritetin.

Megjithatë, konservatorët u zemëruan muajin e kaluar kur disa studentë vunë shirita të bardhë dhe ngritën përshëndetjet me tre gishta gjatë himnit të mëngjesit për të mbështetur lëvizjen pro-demokracisë.

Përshëndetja ka qenë një simbol i thirrjeve për demokraci që kur Kryeministri Prayuth Chan-ocha mori për herë të parë pushtetin në një grusht shteti në 2014. Shiritat e bardhë përfaqësojnë pastërtinë e studentëve.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco