Nga dronët me bomba, te tanket dhe tunelet e ajrosura/ Sa mirë të pajisura janë kartelet meksikane?

Nga dronët me bomba, te tanket dhe tunelet e ajrosura/ Sa mirë të pajisura janë kartelet meksikane?

16:37, 24/09/2020

Lufta gjithnjë e më e sofistikuar me armatime të ndryshme e karteleve të fuqishme të drogës në Meksikë, ka lënë gati 39,000 trupa të paidentifikuar të lëngojnë në morgjet e vendit - një simbol grotesk i luftës gjithnjë në rritje ndaj drogës dhe dhunës së shfrenuar.

OJQ-ja investigative e Quinto Elemento Labs, në një raport të fundit, zbuloi se një numër alarmant njerëzish ishin varrosur thjesht në varre të përbashkëta, ndërsa të tjerët janë lënë në agjensitë funerale.

E ashtuquajtura luftë e drogës u ka marrë jetën gati 300,000 njerëzve gjatë 14 viteve të fundit, ndërsa 73,000 të tjerë janë zhdukur.

Gjatë gjithë kësaj kohe, këto kartele ende nuk janë caktuar organizata zyrtare terroriste, megjithëse mburren me arsenale të dokumentuara të armëve të sofistikuara për të rivalizuar milicitë në betejat jashtë vendit.

Vetëm muajin e kaluar, raportet treguan se Karteli i Brezit të Ri Jalisco (CJNG) i Meksikës tani zotëron dronë me bomba - të cilat The Drive's Warzone përshkruan si "dronë të vegjël të tipit quadcopter që mbartin pajisje të vogla shpërthyese për të sulmuar armiqtë e saj".  

"Kartelet meksikane veprojnë si një grup terrorist i sofistikuar dhe përdorin armë të përparuara për të vrarë dhe frikësuar. Ata përdorin armë të nivelit ushtarak dhe janë një kërcënim serioz i sigurisë kombëtare për SHBA, " tha për FoxNews Derek Maltz, një ish-kreu i Agjencisë së Zbatimit të Drogës (DEA) i Divizionit të Operacioneve Speciale.

"Ndërsa kartelet meksikane zgjerojnë operacionet e tyre nëpër botë dhe rritin të ardhurat e tyre, ata përdorin teknologjinë më të fundit dhe më të mirë dhe blejnë armët e fundit të prodhuara."

Dy duzina quadcopters me ngarkesë shpërthyese thuhet se u gjetën nga një makinë karteli në shtetin Michoacan në fund të korrikut, bomba si kontejnerë të mbushura me akuza C4 dhe kushineta topash për të funksionuar si copëza dhe i ngjiteshin dronëve.

Ndërsa kartelet dihej më parë për të përdorur aftësitë ajrore për të shpërndarë drogë mbi barrierat kufitare dhe për të kryer mbikëqyrjen, gjetjet e fundit kanë ngritur pyetje më të thella për taktikat e tyre të gatshme për betejë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco