Qeveria izraelite forcon masat anti-COVID

Qeveria izraelite forcon masat anti-COVID

08:52, 24/09/2020

Bota po merret me valën e dytë të koronavirusit.

Në Izrael, situata bëhet kritike.

Qeveria miratoi një bllokim akoma më të rreptë brenda asaj që ekziston tashmë: ai do të hyjë në fuqi nesër dhe do të mbetet në fuqi deri më 11 Tetor, në fund të festave Hebreje. 

  Ndër masat që janë marrë është mbyllja e shërbimeve jo-thelbësore, bllokimi i ngjarjeve përtej një kilometri nga shtëpia e dikujt dhe nuk duhet të mblidhen jo më shumë se 20 person.

 Sinagogat do të jenë në veprim vetëm për ceremonitë e Kippur.

Ndërhyrje do të ketë edhe për sektorin e aviacionit.

Vetëm ditën e djeshme Izraeli regjistroi 6923 raste të reja duke thyer rekordin e një jave më parë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco