Bjellorusi, BE: Betimi i Lukashenkos është i paligjshëm

Bjellorusi, BE: Betimi i Lukashenkos është i paligjshëm

08:35, 24/09/2020

Betimi i Aleksandër Lukashenkos "nuk ka asnjë legjitimitet demokratik" pasi BE "nuk njeh rezultatet e falsifikuara të zgjedhjeve".

Kështu shkruan Përfaqësuesi i Lartë për politikën e jashtme të BE Javier Borrell në një shënim.

Ai përsërit mbështetjen e plotë të Bashkimit për qytetarët Bjellorusë të cilët vazhdojnë të protestojnë dhe riafirmon të drejtën e tyre "për t'u përfaqësuar nga ata që zgjedhin lirshëm përmes zgjedhjeve të reja gjithëpërfshirëse, transparente dhe të besueshme".

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco