Virusi në Itali, Conte:  Jo shtetrrethim, por vetëm mbyllje të pjesshme nëse do të duhet

Virusi në Itali, Conte: Jo shtetrrethim, por vetëm mbyllje të pjesshme nëse do të duhet

08:18, 24/09/2020

Milano  - Italia mund të aplikojë mbyllje të shënjestruara mirë aty ku do të jetë e nevojshme për të frenuar përhapjen e koronavirusit, ndërsa një bllokim tjetër i përgjithshëm nuk ka gjasa, tha Kryeministri Giuseppe Conte për “La Stampa” në një intervistë.

"Sot situata në Itali është sigurisht më e mirë se në vendet e tjera evropiane dhe ne jemi më të përgatitur - edhe si një sistem shëndetësor - për t'u përballur me një ringjallje të mundshme të përhapjes së virusit," i tha Conte, gazetës.

“Aktualisht unë përjashtoj mundësinë e një bllokimi të përgjithshëm; mund të ketë - nëse është e nevojshme - mbyllje të përcaktuara mirë. "

Conte shtoi se propozimi i Bashkimit Evropian për një rregullim të rregullave të tij të emigrimit dhe azilit ishte një "hap i parë, por jo i mjaftueshëm" dhe blloku do të vazhdonte të punonte për të vendosur masa efikase për riatdhesime dhe zhvendosje të detyrueshme.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco