40 vite nga lufta Irak-Iran akoma jehon dhe sot në Rajonin e Lindjes së Mesme

40 vite nga lufta Irak-Iran akoma jehon dhe sot në Rajonin e Lindjes së Mesme

14:00, 22/09/2020

Një nofull, kocka të ndryshme dhe disa sende personale - krehër xhepi plastik me dhëmbë të thyer, etiketa qeni dhe orë dore metali - ishin midis mbetjeve të zbuluara kohët e fundit të një njeriu të vrarë gjatë Luftës Iran-Irak.

Fotografitë tronditëse - të postuara në Facebook me detaje mbi zonën ku u zbuluan eshtrat, së bashku me emrin e ushtarit - janë kujtime të zymta të konfliktit të përgjakshëm 1980-88 që prek ende shumë Irakianë sot.

"Eshtrat e oficerit ushtarak irakian Elawi Youdan Abbas u gjetën në kufirin Irak-Iran në provincën Maysan", thotë postimi, një nga njoftimet e shumta të tilla që shfaqen në mediat sociale herë pas here.

"Ju lutemi ndani postimin në mënyrë që familja e tij ta dijë", shton ai.

Dyzet vjet më parë, Iraku e kapi Iranin në befasi duke zhvilluar një luftë në shkallë të gjerë të drejtuar nga mosmarrëveshjet kufitare dhe ambiciet e diktatorit Saddam Hussein për të qenë udhëheqësi i padiskutueshëm i rajonit. Në atë kohë, Iraku argumentoi që konflikti filloi më herët - më 4 shtator 1980, kur Irani bombardoi pikat kufitare të Irakut.

Pas tetë vitesh beteja të ashpra në të cilat Shtetet e Bashkuara, kombet e tjera perëndimore dhe një shumicë e vendeve arabe mbështesnin Irakun, Irani i izoluar ndërkombëtarisht pranoi një marrëveshje paqeje të ndërmjetësuar nga Kombet e Bashkuara në gusht 1988

Konflikti konsiderohet si një nga luftërat më vdekjeprurëse konvencionale në historinë moderne, në të cilën u përdoren edhe armët kimike. Rreth 500,000 njerëz u vranë nga të dy palët, ndërsa qindra mijëra u plagosën ose u raportuan të zhdukur

Asnjë komb nuk deklaroi fitore, dhe të dy ushtritë përfunduan në të njëjtat pozicione nga ku filluan. Konflikti i gjatë dhe i hidhur jo vetëm i la të dy vendet me humbje të mëdha njerëzore dhe përçarje ekonomike, por gjithashtu ndikoi në rajon për vitet që do të vijnë

Lufta Iran-Irak ka futur një kulturë të re në Lindjen e Mesme e ndikuar nga trashëgimia e re intelektuale dhe ushtarake," tha Hadi Jalo Marie, kryetar i think-tank Qendrës së Vendimeve Politike në Bagdad.

"Shumica e ngjarjeve në rajonin që pasuan mund të gjurmohen që nga ajo luftë," shtoi Marie.

Pavarësisht katastrofës njerëzore dhe ekonomike të pësuar nga të dy kombet, degëzimet e luftës u ndien shumë përtej kufijve të tyre.

Përballja e ndau rajonin përgjatë vijave sektare, pasi u pa si një luftë midis Irakut të udhëhequr nga Sunitët dhe Iranit Shia-revolucionar.

Ai gjithashtu paralajmëroi pushtimin e Kuvajtit nga Iraku në 1990 për mosmarrëveshjet mbi miliarda dollarë në kredi që Huseini grumbulloi nga Kuvajti dhe vendet e tjera si pjesë e betejës kundër Iranit.

Një nga motivet e luftës 1980-88 ishte parandalimi i Revolucionit Islamik të Iranit për të arritur vendet fqinje Arabe, duke bërë që vendet e Gjirit të mbështesnin Irakun e Sadamit.

Pushtimi i Kuvajtit solli sulmin e parë të SHBA-së ndaj Irakut e përfundimisht, pushtimin e udhëhequr nga SHBA-të në vitin 2003 që rrëzoi Huseinin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco