Turqi, tërmet me magnitudë 5.1 ballë godet provincën qendrore

Turqi, tërmet me magnitudë 5.1 ballë godet provincën qendrore

08:07, 21/09/2020

Një tërmet me madhësi 5.1 ballë goditi provincën e Turqisë, Nigde, njoftoi të dielën agjencia e katastrofave e vendit.

Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) tha se tërmeti ndodhi në 10.08 pasdite. Ora lokale (GMT19 08) dhe ishte përqendruar në fshatin Obruk të rrethit Bor, njofton Anadolu Agency.

Ai ndodhi 6.97 kilometra (4.3 milje) nën sipërfaqe.

Guvernatori i Nigde Yilmaz Sahin mbërriti në fshat dhe uroi për një shërim të shpejtë të prekurve.

Sipas një vlerësimi fillestar, shtatë shtëpi u dëmtuan nga tërmeti, tha zyra e guvernatorit në një deklaratë.

Ai shtoi se çadrat dhe furnizimet janë dërguar dhe ekipet e kërkimit dhe shpëtimit janë drejtuar në rajon.

Asnjë viktimë nuk është raportuar deri më tani.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco