Zhvillimet më të fundit mbi përhapjen e koronavirusit në të gjithë botën

Zhvillimet më të fundit mbi përhapjen e koronavirusit në të gjithë botën

07:56, 21/09/2020

Infeksionet e koronavirusit u ngadalësuan në Australi dhe në Zelandën e Re, Britania tha se ishte në një "pikë kthese" të COVID-19, kurse vendet evropiane vendosën kufizime shtrënguese për të frenuar një ringjallje të ndjeshme të rasteve.

EVROPA

Britania është në një pikë kthese mbi COVID-19, tha ministri i shëndetësisë Matt Hancock, duke paralajmëruar se një bllokim i dytë kombëtar mund të vendoset nëse njerëzit nuk ndjekin rregullat qeveritare të krijuara për të ndaluar përhapjen e virusit.

Qeveria çeke mund të shpallë një gjendje të jashtëzakonshme nëse një rritje e fundit e rasteve vazhdon në ditët e ardhshme, tha Ministri i Shëndetësisë Adam Vojtech.

Protestuesit në disa zona më të varfra të Madridit që po përballen me një bllokim për të ndaluar një normë të lartë infeksioni dolën në rrugë të dielën për të kërkuar masa më të mira shëndetësore, duke u ankuar për diskriminim nga autoritetet.

Rusia raportoi 6,148 raste të reja të dielën, dita e dytë radhazi kur numri ditor i rasteve tejkaloi 6,000.

Autoritetet franceze të shëndetësisë raportuan 10,569 raste të reja të konfirmuara COVID-19 të dielën, më pak se rritja rekord e ditës së mëparshme prej 13,498.

AZI-PAQESOR

Shkollat ??në Seul dhe zonat përreth rifilluan mësimet për herë të parë në gati një muaj pasi rastet ditore ranë në nivelet më të ulëta që nga mesi i gushtit.

Zona  më e nxehtë e koronavirusit në Australi e Victoria raportoi të hënën rritjen më të ulët ditore të infeksioneve në tre muaj, megjithëse Kryeministri i shtetit Daniel Andrews tha se nuk kishte ende plane për të lehtësuar kufizimet më shpejt sesa pritej.

Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern hoqi të gjitha kufizimet e koronavirusit në të gjithë vendin, me përjashtim të zonës së nxehtë të valës së dytë në Auckland, pasi numri i infeksioneve të reja u ngadalësua deri në një rrjedhë.

AMERIKAT

Shtetet e Bashkuara vendosën një rekord njëditor me mbi 1 milion teste të diagnostikuara të koronavirusit që u kryen, por vendit i duhen 6 milion deri në 10 milion në ditë për të vendosur nën kontroll shpërthimet, sipas ekspertëve të ndryshëm.

Brazili dhe Argjentina, kombet e Amerikës Latine që kërkojnë më shumë kohë për t'u angazhuar në strukturën globale të vaksinave COVID-19 të njohur si COVAX, thanë se ata synojnë ta bëjnë këtë sa më shpejt të jetë e mundur.

Lindja e Mesme dhe Afrika

 Maroku nënshkroi një marrëveshje me R-Pharm të Rusisë për të blerë një vaksinë COVID-19 të prodhuar nën një licencë nga AstraZeneca e Britanisë, tha ministria e shëndetësisë, ndërsa numri i përgjithshëm i rasteve iu afrua 100,000.

 Izraeli hyri në një bllokim të dytë mbarëkombëtar në fillim të sezonit hebre të festave, duke i detyruar banorët të qëndronin kryesisht në shtëpi mes një ringjalljeje në raste të reja.

ZHVILLIMET MJEKSORE

Moderna Inc tha se ishte në rrugën e duhur për të prodhuar 20 milion doza të vaksinës së saj eksperimentale të koronavirusit deri në fund të vitit, duke ruajtur synimin e saj për  500 milion deri në 1 miliard doza në 2021.

NDIKIMI EKONOMIK

 Prodhuesit britanikë nuk shohin prova të një rikuperimi në formë ‘V’ nga pandemia në proces dhe shumë po planifikojnë të ulin investimet, tregoi një studim biznesi.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco