Spanjë/ Koha që të kthehemi në një Republikë

Spanjë/ Koha që të kthehemi në një Republikë

17:17, 19/09/2020

Zëvendës Kryeministri i ekstremit të majtë të Spanjës tha të Shtunën se një skandal financiar që ka tronditur familjen mbretërore kishte paraqitur një "moment historik" për të kërkuar një republikë.

Pablo Iglesias, udhëheqësi i partisë Unidas Podemos, partneri i vogël në qeverinë e koalicionit të Spanjës, tha se monarkia nuk ishte më e rëndësishme për një brez të ri.

“Gjithnjë e më pak njerëz në Spanjë e kuptojnë, veçanërisht të rinjtë, që në shekullin e 21-të qytetarët nuk mund të zgjedhin kush është kryetari i tyre i shtetit dhe se ai nuk duhet të përgjigjet para drejtësisë si çdo qytetar dhe akuzohesh  nëse kryeni një krimi, ”tha Iglesias në një takim partie.

Ish Mbreti i Spanjës Juan Carlos u largua nga vendi nën një re skandali muajin e kaluar dhe po jeton në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Në qershor, Gjykata e Lartë hapi një hetim paraprak për përfshirjen e Juan Carlos në një kontratë hekurudhore me shpejtësi të lartë në Arabinë Saudite. Gazeta zvicerane La Tribune de Geneve raportoi se ai kishte marrë 100 milion dollarë nga mbreti i ndjerë Saudit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco