Kina kërcënohet nga një sëmundje tjetër, raportohen mijëra të infektuar

Kina kërcënohet nga një sëmundje tjetër, raportohen mijëra të infektuar

10:59, 19/09/2020

Kina po ‘kërcënohet’ nga një tjetër sëmundje. Sipas CNN, mijëra qytetarë janë prekur nga një sëmundje bakteriale dhe infektimet po shtohen.

 Komisioni Shëndetësor i Lanzhou, konfirmoi se deri tani janë prekur 3,245 njerëz nga bruceloza, e cila shpesh shkaktohet nga kontakti me bagëtinë.

1,401 njerëz të tjerë kanë testuar si paraprakisht pozitivë, por fatmirësisht ende nuk ka asnjë viktimë. Në total, autoritetet kanë testuar 21,847 njerëz nga 2.9 milion banorë të qytetit.

Sëmundja, e njohur gjithashtu si “ethet e Maltës”, mund të shkaktojë simptoma duke përfshirë dhimbje koke, dhimbje muskulore, ethe dhe lodhje. Por disa simptoma mund të bëhen kronike dhe nuk mund të zhduken kurrë.

Kjo sëmundje nuk është ngjitëse, por mësohet se shumica e qytetarëve janë infektuar duke ngrënë ushqim të kontaminuar.

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco