Prapaskenat/ Trump i ofroi një marrëveshje “win-win” Julian Assange në këmbim të emaileve të demokratëve

Prapaskenat/ Trump i ofroi një marrëveshje “win-win” Julian Assange në këmbim të emaileve të demokratëve

16:10, 18/09/2020

Themeluesit të WikiLeaks Julian Assange iu ofrua një marrëveshje “win-win” nga Donald Trump për të shmangur ekstradimin duke zbuluar burimin e piraterisë së e-maileve elektronike të Partisë Demokratike, ka dëgjuar një gjykatë.

Avokati Jennifer Robinson tha se asaj iu kërkua të marrë pjesë në takim nga klienti i saj, Assange, me kongresmenin republikan Dana Rohrabacher dhe bashkëpunëtorin e Trump, Charles Johnson në ambasadën e Ekuadorit në 15 gusht 2017.

Në një deklaratë të lexuar në ekstradimin e 49-vjeçarit Assange duke dëgjuar Old Bailey të premten, ajo tha se dyshja “donin që ne të besonim se ata po vepronin në emër të presidentit”.

“Ata deklaruan se Presidenti Trump ishte në dijeni dhe i kishte miratuar që ata do të takoheshin me Z. Assange për të diskutuar një propozim – dhe se ata do të kishin një audiencë me Presidentin për të diskutuar çështjen gjatë kthimit të tyre në Uashington DC,” tha ajo.

“Kongresmeni Rohrabacher shpjegoi se ai donte të zgjidhte spekulimet e vazhdueshme në lidhje me përfshirjen ruse në rrjedhjet e Komitetit Kombëtar Demokratik në WikiLeaks, të cilat u botuan nga WikiLeaks dhe organizata të tjera mediatike në 2016.

“Ai deklaroi se i konsideronte spekulimet e vazhdueshme si të dëmshme për marrëdhëniet SHBA-Ruse, se po ringjallte politikën e Luftës së Ftohtë dhe se do të ishte në interesin më të mirë të SH.B.A.-së nëse çështja mund të zgjidhej.

Takimi u përmbyll në bazë të faktit se Kongresmeni Rohrabacher do të kthehej për të pasur një bisedë të drejtpërdrejtë me Presidentin Trump në lidhje me saktësisht se çfarë do të bëhej për të parandaluar paditjen dhe ekstradimin e Assange.

Avokatja Jennifer Robinson

“Ai dhe Z. Johnson gjithashtu shpjeguan se çdo informacion nga Z. Assange në lidhje me burimin e rrjedhjeve të DNC do të ishte me interes, vlerë dhe ndihmë për Z. Trump.”

Zonja Robinson tha se Z. Rohrabacher tha se ai kishte ardhur në Londër për të biseduar me Assange për “atë që mund të ishte e nevojshme për ta nxjerrë atë jashtë” dhe i paraqiti atij një “situatë të favorshme” e cila do ta lejonte atë të largohej nga ambasada dhe “të vazhdonte me jetën e tij ”pa frikë nga ekstradimi në SH.B.A.

Ajo tha: “Propozimi i paraqitur nga Kongresmeni Rohrabacher ishte që Z. Assange të identifikonte burimin për rrjedhjet zgjedhore 2016 në këmbim të një lloj faljeje, sigurie ose marrëveshjeje që do të përfitonte politikisht nga Presidenti Trump dhe do të parandalonte paditjen dhe ekstradimin ne SHBA.

“Takimi u përmbyll në bazë të faktit se Kongresmeni Rohrabacher do të kthehej për të pasur një bisedë të drejtpërdrejtë me Presidentin Trump në lidhje me saktësisht se çfarë do të bëhej për të parandaluar paditjen dhe ekstradimin e Assange.”

Avokati mbrojtës shtoi se Assange nuk dha asnjë burim informacioni.

James Lewis QC, për qeverinë e SHBA, tha: “Pozicioni i qeverisë është që ne të mos i kundërshtojmë këto gjëra që u thanë. Padyshim që nuk e pranojmë të vërtetën e asaj që u tha nga të tjerët ”.

Assange po lufton ekstradimin në SH.B.A. pas rrjedhjeve të qindra mijëra dokumenteve të klasifikuara në 2010 dhe 2011.

Ai po përballet me 18 akuza – përfshirë komplotin për të hakuar kompjuterë dhe komplotuar për të marrë dhe zbuluar informacione të mbrojtjes kombëtare.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco