Presidentja e KE, Ursula von der Leyen lëshon deklarata të forta, boll 'luajtën' me ne Rusia dhe Turqia

Presidentja e KE, Ursula von der Leyen lëshon deklarata të forta, boll 'luajtën' me ne Rusia dhe Turqia

10:59, 16/09/2020

Presidentja e Komisionit të BE Ursula von der Leyen tha se Bashkimi Europian duhet të jetë më I shpejtë në politikën e tyre të jashtme për të mbështetur protestat pro demokracisë në Bjellorusi ose për t'i dalë ballë Rusisë dhe Turqisë.

"Kur vendet anëtare thonë se Evropa është shumë e ngadaltë, unë u them atyre të jenë të guximshëm dhe më në fund të kalojnë në votimin me shumicë të kualifikuar," tha ajo, duke iu referuar bllokimeve për gjetjen e unanimitetit midis 27 shteteve të BE.

Von der Leyen tha se ekzekutivi i saj i BE do të dalë me një propozim për të ngrirë pasuritë e atyre që konsiderohen përgjegjës për abuzimet e të drejtave të njeriut, i ngjashëm me Aktin Magnitsky të 2012 në Shtetet e Bashkuara.

Ajo gjithashtu tha se asgjë nuk mund të justifikonte kërcënimin e Turqisë për Greqinë dhe Qipron në Mesdheun Lindor dhe tha se ishte e gabuar të mendohej se një tubacion gazi midis Gjermanisë dhe Rusisë do të ndihmonte në tensionimin e lidhjeve BE-Rusi.

“Turqia është dhe do të jetë gjithmonë një fqinj i rëndësishëm. Por ndërsa jemi afër së bashku në hartë, distanca mes nesh duket se po rritet, ”tha Von der Leyen në Parlamentin Evropian.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

E VERTETA19/09/2020 02:20

kjo do e haje me lezet mutin e rusise

Shto koment

Denonco