Britania blen 90 milionë vaksina eksperimentale, ndjek metodën ‘bli në fillim, testo më vonë’

Britania blen 90 milionë vaksina eksperimentale, ndjek metodën ‘bli në fillim, testo më vonë’

12:39, 14/08/2020

Zyrtarët britanikë kanë porositur 90 milionë doza të një vaksine eksperimentale koronavirusi në mbështetje të përpjekjeve të kompanive farmaceutike Johnson & Johnson dhe Novavax.

Nëse të gjitha vaksinat e porositura në Mbretërinë e Bashkuar janë të suksesshme dhe hyjnë në prodhum, vendi do të ketë një rezervë gjigante vaksinash prej 340 milion copësh, mjaftueshëm për tu dhënë të gjithë banorëve nga 5 vaksina.

Shefi i taskforcës së vaksinave u shpreh: “Qasja e Britanisë ‘bli në fillim, testo më vonë’ mund të jetë mënyra më e mirë për të gjetur një vaksinë që punon.”

Fillimisht vaksinat e blera do të testohen e nëse janë të suksesshme do të shpërndahen te populli.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco