‘Ndjenjat e mia ndryshuan’/ Trump sqaron lidhjen e tij me presidentin Xi, pas COVID-19

‘Ndjenjat e mia ndryshuan’/ Trump sqaron lidhjen e tij me presidentin Xi, pas COVID-19

16:45, 11/08/2020

Të marten, presidenti amerikan Donald Trump tha se marrëdhëniet e tij me presidentin kinez Xi Jinping janë zhveshur në vazhdën e pandemisë së koronavirusit të ri dhe se ai nuk ka folur me homologun e tij kinez për një kohë të gjatë.

"Unë kam pasur një marrëdhënie shumë të mirë me të," i tha Trump Fox Sports Radio në një intervistë, duke përmendur marrëveshjen e tyre të tregtisë ‘Faza e parë’ e ndërprerë vitin e kaluar, e cila u nënshkrua në fillim të vitit 2020, raporton Reuters.

“Kam pasur një marrëdhënie të shkëlqyeshme me Presidentin Xi. Më pëlqen ai, por nuk ndjehem në të njëjtën mënyrë tani. "

Trump tha se ndjenjat e tij ndryshuan mes COVID-19.

"Unë sigurisht që ndihem ndryshe. Kam pasur një marrëdhënie shumë, shumë të mirë dhe nuk kam folur me të për një kohë të gjatë. "

Trump, i cili po kërkon rizgjedhjen në zgjedhjet e 3 nëntorit të SHBA-së, e bëri të sfiduar Kinën një pjesë kryesore të fushatës së tij presidenciale të vitit 2016 dhe kërkoi lidhjet e tij miqësore me Xi gjatë shumicës së mandatit të tij të parë në detyrë.

Por ai tha të martën se pasojat nga shpërthimi i Covid ishin më të këqija se konflikti mbi tregtinë.

Raportet e para për virusin dolën nga Kina në fund të vitit 2019 dhe ai ka infektuar më shumë se 20 milion njerëz dhe ka vrarë të paktën 735,369 në të gjithë botën, përfshirë të paktën 5.1 milion raste dhe të paktën 163.160 vdekje në Shtetet e Bashkuara.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco