Pas 102 ditësh rikthehet Covid-19 në Zelandën e re

Pas 102 ditësh rikthehet Covid-19 në Zelandën e re

12:45, 11/08/2020

Së fundmi kryeministrja Jacinda Ardern njoftoi se kishte 102 ditë pa pasur infektime të reja në vend ndërkohë shtoi që rastet sopradike që kanë ardhur nga jashtë janë testuar në kufij dhe më pas janë minimizuar në maksimum përhapjen e infeksionit .

Por sot ka qënë sërish kryeministrja e Zelandës së Re që ka vendosur të vendosë kufizime të reja për qytetin e Auckland në veri të të vendit pas katër rasteve të reja të koronavirusit.

‘Kemi rastet e para të Covid-19 jashtë ambienteve të izolimit ose karantinës pas 102 ditësh. Edhe pse kemi punuar shumë për të shmangur një rikthim, ishim të gatshëm’ është shprehur kryeministrja.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco