Konfirmohen 20 milion infeksione me COVID-19 në gjithë botën

Konfirmohen 20 milion infeksione me COVID-19 në gjithë botën

19:56, 10/08/2020

Rastet globale të koronavirusit kapën shifrën e 20 milion infeksioneve të hënën, sipas një raporti të Reuters, me Shtetet e Bashkuara, Brazilin dhe Indinë, që llogariten për më shumë se gjysmën e të gjitha infeksioneve të njohura në botë.

Sëmundja e frymëmarrjes ka infektuar të paktën katër herë numrin mesatar të njerëzve të goditur nga sëmundje të rënda të gripit çdo vit, sipas Organizatës Botërore të Shëndetit.

Numri i vdekjeve nga COVID-19, ndërkohë, në më shumë se 728,000 ka tejkaluar gamën e sipërme të vdekjeve vjetore nga gripi.

Raporti i Reuters, i cili bazohet në raportet e qeverisë, tregon se sëmundja po përshpejtohet.

U deshën pothuajse gjashtë muaj për të arritur në 10 milion raste pasi infeksioni i parë u raportua në Wuhan, Kinë, në fillim të janarit.

U deshën vetëm 43 ditë për të dyfishuar atë shifër në 20 milion.

Ekspertët besojnë se të dhënat zyrtare ka të ngjarë të sjellin më tepër infeksione dhe vdekje, veçanërisht në vendet me mundësi të kufizuar të testimit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco