Po ndodh çudia, vendet më të mëdha në Europë po mbyten nga virusi por jo Italia!

Po ndodh çudia, vendet më të mëdha në Europë po mbyten nga virusi por jo Italia!

11:38, 10/08/2020

Një moment i tmerrshëm në pandeminë Covid-19 goditi Italinë në 27 Mars 2020, kur autoritetet e mbrojtjes civile njoftuan se 969 njerëz kishin vdekur në vetëm 24 orë. Në javët që pasuan, imazhet e arkivoleve të grumbulluara në sallat e kishave dhe të transportuar nëpër rrugët e qytetit verior të Bergamos, në një karvan kamionësh ushtarakë, që ‘pushtuan’ shtëpitë e italianëve, të cilët u mbyllën më pas për gati tre javë.

Tani, vetëm katër muaj më vonë, jeta në Itali, vendi ku nënkryetari Mike Pence dikur tha se “askush nuk donte të ishte si ne”, është gati sërish në normalitet, përveç rasteve të reja që u janë atribuuar emigrantëve që vijnë në vend ose që vijnë nga rrethina.

Numri i vdekjeve ka arritur në mbi 35,000, ndërsa numri i vdekjeve të reja të raportuara tani është më pak se një duzinë në shumicën e ditëve. Numri i përgjithshëm i rasteve tani është 250,103 me një rritje ditore në maksimum 100 raste.

Klubet e natës dhe shkollat nuk janë rihapur akoma, maskat për fytyrën janë të detyrueshme dhe distancimi shoqëror është forcuar, por vera është në një aktivitet të plotë në këtë vend. Njerëzit janë duke dalë për darkë në restorante, duke shijuar traditën e verës së një aperitivo në një shesh të hapur, duke shkuar me pushime dhe përgjithësisht duke ecur përpara. Nuk është asgjë më pak se një mrekulli, veçanërisht në krahasim me kombet si Brazili dhe Shtetet e Bashkuara, ku pandemia nuk është akoma jashtë kontrollit.

Para asaj dite të tmerrshme në mars kur vdiqën gati 1.000 njerëz, tregimet për mënyrën sesi italianët po përballonin bllokimin ishin të zakonshme. Përrallat e ahengjeve klandestine të darkës dhe blloqet e të gjithë apartamenteve që ecnin me të njëjtin qen vetëm për të dalë jashtë, dukej se ekspozonin zakonin italian të thyerjes së rregullave. Bllokimi deri atëherë do të thoshte se të gjithë, por punëtorët më thelbësorë ishin të kufizuar në vetëm 300 metra nga shtëpitë e tyre.

Njerëzit humbën punët, bizneset pësuan rënie drastike dhe fëmijët humbën kohën e vlefshme ndërsa sistemi arsimor i financuar keq nga vendi luftoi për t’u përshtatur me mësimet në internet. Por aq e vështirë sa ishte, imazhet e të vdekurve, të spitaleve të mbipopulluara, të njerëzve – gjysheve dhe gjyshërve – që vdisnin të vetmuar ngjallën një pikëllim të paimagjinueshëm kombëtar dhe trembën të gjithë vendin, thotë Gianni Rezza, drejtor i Institutit Kombëtar të Shëndetit.

“Popullsia reagoi mjaft pozitivisht në fazën e parë, megjithatë frika ndoshta ka luajtur një rol,” i tha ai CNN. “Imazhet e arkivoleve të transportuara me kamionë ushtarakë në Bergamo ishin të ashpra, dhe me sa duket ato shërbyen të kuptohej dhe ndërgjegjësohej popullsia sesi lënia e qarkullimit të pakontrolluar të virusit do të çonte në probleme serioze”.(CNN/Scan)

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco