VIDEO e shpërthimit të frikshëm në Bejrut/ Qeveria nis të kriset

VIDEO e shpërthimit të frikshëm në Bejrut/ Qeveria nis të kriset

09:36, 10/08/2020

Një tjetër video me lëvizje të ngadalta tregon pasojat e shpërthimit fatal në Bejrut të Libanit.

Shpërthimi i tmerrshëm i nitratit të amonit u mori jetën të paktën 160 njerëzve dhe plagosi mbi 6 mijë të tjerë. Mbi 300 mijë banesa janë dëmtuar.

Ngjarja e rëndë provokoi protesta të dhunshme. Dje dy ministra dhe një këshilltar kryesor i kryeministrit thanë dorëheqjen. Qeveria po kriset, ndërsa protestuesit thonë se nuk do ndalen.

Ekspertët që po punojnë për ngjarjen thonë se krateri i shpërthimit është rreth 42 metra.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco