FOTOLAJM/ Katastrofa ekologjike: Kur helmohet parajsa...

FOTOLAJM/ Katastrofa ekologjike: Kur helmohet parajsa...

09:25, 10/08/2020

Një nga ishujt më të bukur në botë, Mauritius po përjeton një nga katastrofat më të rënda në histori. Një anije-cisternë japoneze ka nisur të derdhë naftë në brigjet e virgjra të këtij vendi.

Mijëra vullnetarë po përpiqen që të kufizojnë pasojat e tmerrshme.

Anija ngeci në cekëtirë dhe ka nisur të derdhë naftën këtë javë. Në bordin e saj janë të paktën 4 mijë ton. Mendohet se mbi 1 mijë ton janë derdhur tashmë.

Nafta po shkatërron plazhin, koralet, pyjet dhe speciet e mbrojtura të kësaj zone të mbrojtur.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco