Rreziqet e rihapjes/ Studimi: Covid-19 mund të përhapet më lehtë sesa mendohej në shkolla

Rreziqet e rihapjes/ Studimi: Covid-19 mund të përhapet më lehtë sesa mendohej në shkolla

23:13, 06/08/2020

Sipas një studimi të ri, COVID-19 mund të transmetohet më lehtë në mjediset shkollore dhe kampet verore.

Kjo gjë u kuptua pas shfaqjes së detajeve të reja të shpërthimeve në shtetin amerikan të Xhorxhias dhe në Izrael, ku kanë nënvizuar rreziqet e rihapjes së shkollës.

NjĂ« raport i Qendrave Amerikane pĂ«r Kontrollin dhe Parandalimin e SĂ«mundjeve (CDC) pĂ«r njĂ« shpĂ«rthim nĂ« njĂ« kamp veror nĂ« Xheorxhia sugjeron se fĂ«mijĂ«t – madje edhe rastet asimptomatike – mund tĂ« luajnĂ« njĂ« rol tĂ« rĂ«ndĂ«sishĂ«m nĂ« transmetimin e komunitetit tĂ« Covid-19.

Pretendimi bie ndesh me një numër studimesh të mëparshme ku duket se konsensusi është se fëmijët rrallë transmetojnë virusin midis tyre ose njerëzve të tjerë.

Këtë javë 260 punonjësve në një nga rrethet më të mëdha të shkollave të Xhorxhisë iu ndalua të hynin në shkollat e tyre për të planifikuar rihapjen sepse ata ose kishin virusin ose kishin qenë në kontakt me një individ të infektuar.

Zbulimi vjen pas njĂ« raporti zyrtar tĂ« asaj qĂ« duket se ka qenĂ« njĂ« ngjarje “super-pĂ«rhapĂ«se” nĂ« Xheorxhia, ku mĂ« shumĂ« se 200 adoleshentĂ« qĂ« morĂ«n pjesĂ« nĂ« njĂ« kamp veror YMCA u infektuan brenda natĂ«s.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco