Italia kërcënon, se do të bllokojë të gjitha fluturimet e kompanisë low-cost

Italia kërcënon, se do të bllokojë të gjitha fluturimet e kompanisë low-cost

10:39, 06/08/2020

Autoriteti i aviacionit civil italian ENAC kërcënoi të pezullojë lejen e Ryanair për të fluturuar në vend duke përmendur mosrespektimin e rregullave të sigurisë COVID-19.

ENAC tha në një deklaratë se “Ryanair në mënyrë sistematike nuk përputhet” me rregulloret kombëtare për të zvogëluar rrezikun e transmetimit COVID-19 kur fluturon për në dhe nga aeroportet italiane. “Jo vetëm që nuk respektohet detyrimi i distancës midis udhëtarëve, por edhe kushtet që lejojnë heqjen dorë nga ky distancim nuk janë përmbushur”, shtoi ajo.

Ai paralajmëroi që nëse linja ajrore irlandeze vazhdon të injorojë rregullat, atëherë ENAC mund të kërkojë që Ryanair të fluturojë vetëm më aeroplanë me gjysmë kapaciteti ose më keq “, të pezullojë të gjitha aktivitetet e transportit ajror në aeroportet kombëtare, duke kërkuar që transportuesi të rimarrë të gjithë pasagjerët që tashmë janë në posedim të biletave të prera”.

Ryanair kundërshtoi akuzat e ENAC si “të pasakta faktike” në një prononcim për Euroneës.

“Ryanair përputhet plotësisht me masat e përcaktuara nga qeveria italiane dhe klientët tanë mund të jenë të sigurt se ne po bëjmë gjithçka për të zvogëluar ndërveprimin si në aeroplanët tanë ashtu edhe në aeroportet për të mbrojtur shëndetin e pasagjerëve tanë kur fluturojnë Ryanair”, shtoi ajo.

Ai argumentoi se inkurajon të gjithë pasagjerët që të bëjnë check in-in e tyre në internet dhe se procedurat specifike të fluturimit janë vendosur për të “shmangur grumbullimin e panevojshëm të udhëtarëve si në portat e hyrjes ashtu edhe në bord të avionëve”.

Për të fluturuar aeroplanët me kapacitet të plotë drejt dhe nga Italia, linjat ajrore duhet të sigurojnë që distanca sociale të respektohet para dhe pas ngritjes, përfshirë gjatë boarding dhe transferimit në autobusët e transportit. Stafi dhe pasagjerët gjithashtu duhet të mbajnë maska ??gjatë gjithë fluturimit dhe t’i ndryshojnë ato çdo katër orë.

Ryanair operon nga më shumë se 25 destinacione italiane.

Italia ishte vendet e para europiane që u goditën fort nga pandemia globale dhe që imponoi masa bllokimi për të frenuar përhapjen e virusit vdekjeprurës.

Më shumë se 35.100 njerëz kanë humbur jetën nga COVID-19 në vend dhe mbi 248.400 janë infektuar nga sëmundja, sipas një raporti nga Universiteti Johns Hopkins.(EN/Scan)

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco