Masat ndaj Covid-19/ Kryeministri Francez: Maskat të detyrueshme nga java tjetër

Masat ndaj Covid-19/ Kryeministri Francez: Maskat të detyrueshme nga java tjetër

15:29, 16/07/2020

Kryeministri i ri i Francës Jean Castex, ka miratuar një vendim, nga java e ardhshme do të jetë detyrim vendosja e maskave  që në ambientet e mbyllura.

Kjo masë vjen si pasoje e parandalimit të përhapjes së Covid 19 dhe minimizimin e shkaktimi të një vale të dytë shpërthimi.

Këtë vendim Presidenti Macron e kishte vendosur të respektohej me 1 gusht por kryeministri i ka kërkuar Senatit ta miratojë më herët, sepse deri në gusht mundet të jetë shumë vonë.

 Në rajonin veriperëndimor të Francës, Majene, urdhri hyn në fuqi prej sot, për shkak të shqetësimeve për rritjen e numrit të rasteve me koronavirus.

Në Francë janë infektuar më shumë se 210 000 mijë persona, dhe janë shënuar 30 000 viktima, është një ngaq vendet më të prekura në Europë nga pandemia e Covid 19 që shpërtheu ne Kinë dhjetorin e kaluar.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco