VIDEO/ 50 të vdekur dhe dy milionë të goditur nga përmbytjet e musoneve në Indi

VIDEO/ 50 të vdekur dhe dy milionë të goditur nga përmbytjet e musoneve në Indi

12:56, 15/07/2020
A+ Aa A-

Të paktën 50 njerëz janë vrarë dhe më shumë se dy milionë janë prekur nga përmbytja e rëndë e musoneve në shtetin verilindor indian të Asamit, thanë zyrtarët.

Një video e një ministri që tregon ujërat me baltë për të shpëtuar njerëzit ka nxjerrë në pah gjendjen e rëndë të atyre që janë goditur nga përmbytjet.

Shiu i madh ka përmbytur mijëra fshatra. Qindra kampe janë ngritur për të strehuar ata që janë zhvendosur.

Një muson i rëndë në rajon është i zakonshëm, por këtë vit vjen ndërsa India po përplaset ashpër me Covid-19.

Ministri, Mrinal Saikal, shihet në pamjet duke ndihmuar dy fëmijë dhe një grua jashtë shtëpisë së tyre të përmbytur me  një varkë. "Përmbytja po krijon shkatërrim në zonën time elektorale," shkroi ai në Twitter. "Ne kemi shpëtuar njerëz të bllokuar brenda."

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco