Shtohen tensionet/ SHBA kundërshton pretendimet e Kinës në Detin e Kinës së Jugut

Shtohen tensionet/ SHBA kundërshton pretendimet e Kinës në Detin e Kinës së Jugut

18:03, 14/07/2020
A+ Aa A-

Të hënën, Shtetet e Bashkuara hodhën poshtë pretendimet e Kinës për burime në det të hapur në pjesën më të madhe të Detit të Kinës së Jugut, duke tërhequr kritika nga Kina që thanë se pozicioni amerikan ngriti tensionin në rajon.

Kina nuk ka ofruar asnjë bazë koherente ligjore për ambiciet e saj në Detin e Kinës së Jugut dhe prej vitesh po përdor kërcënime kundër shteteve të tjera bregdetare të Azisë Juglindore, tha Sekretari i Shtetit i SHBA Mike Pompeo në një deklaratë.

"Ne po e bëjmë të qartë: pretendimet e Pekinit për burime në det të hapur në pjesën më të madhe të Detit të Kinës së Jugut janë plotësisht të paligjshme, siç është fushata e tij për t'i kontrolluar ata," tha Pompeo.  

Shtetet e Bashkuara kanë kundërshtuar për një kohë të gjatë pretendimet e zgjeruara territoriale të Kinës në Detin e Kinës së Jugut, duke dërguar anije luftarake rregullisht përmes rrugës ujore strategjike për të demonstruar lirinë e lundrimit atje. Komentet e së hënës reflektojnë një ton më të ashpër.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco