OKB:Të ndalet menjëherë konflikti mes Armenisë dhe Azerbajxhanit,  dialogu rruga e vetme

OKB:Të ndalet menjëherë konflikti mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, dialogu rruga e vetme

16:00, 14/07/2020
A+ Aa A-

Sekretari i përgjithshëm i OKB Antonio Guterres ka kërkuar që të ndërpritet menjëherë konflikti mes Armenisë dhe Azerbajxhanit.

Sekretari i OKB-së ka shprehur shqetësim të thellë konflikti ka përshkallëzuar në këtë mënyrë, deri tani janë raportuar mbi 7 të vdekur mes tyre edhe një Gjeneral nga Azerbajxhani.

Shefi i OKB përsëriti mbështetjen e deklaratës së bashkëkryetarëve të grupit  të Minskut në OSBE, dhe kërkojë që të ulen tensionet dhe lufta ti lërë vendin dialogut.

Konflikti për zonën  kufitare të Karabakut ka nisur që në vitet 90, aty kalon edhe rruga kryesore e naftës dhe gazit që furnizon Europën

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco