Ekzekutohet i akuzuari si spiuni i CIA-s në Iran

Ekzekutohet i akuzuari si spiuni i CIA-s në Iran

11:46, 14/07/2020
A+ Aa A-

Mediat botërore raportojnë se Gjyqësori Iranian ka miratuar dhe ekzekutuar një vendim me vdekje për agjentin amerikan që bashkëpunonte me CIA amerikane.

Reza Asgari një ish -funksionar i lartë i ministrisë së mbrojtjes së hapsirës ajrore ka mbledhur informacione sekrete mbi bazat e raketave të Iranit dhe i kishte shitur te CIA në favor të shpërblimeve monetare, tha zëdhënësi i gjyqësorit Gholamhossein Esmaili.

Të dy vendet janë konfliktuar në një seri incidentesh përshkallëzuese, përfshirë sulmin e dronit të SHBA duke vrarë një gjeneral iranian në Bagdad dhe një sulm raketor balistik iranian që synonte trupat amerikane në Irak

Në komunikim zyrtar nga Zëdhënësi i Gjykatës Supreme në Iran u tha: "Reza Asgari", një spiun tjetër që ishte një punonjës në pension i hapësirës ajrore të Ministrisë së Mbrojtjes, u ekzekutua. Ai doli në pension në 1995. Në vitet e fundit të shërbimit të tij, ai iu bashkua shërbimit CIA për shkak të informacionit që ai kishte në lidhje me raketat tona, të cilat i dërgoi CIA-s duke i shitur dhe mori para prej tyre.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco