Shifrat e frikshme / Meksikë, 73 mije të zhdukur në nga lufta mes karteleve të drogës

Shifrat e frikshme / Meksikë, 73 mije të zhdukur në nga lufta mes karteleve të drogës

09:43, 14/07/2020
A+ Aa A-

Autoritete në Meksikë kanë rishikuar të gjitha të dhënat, për të nxjerrë përfundimin se sa njerëz janë të zhdukur në vendin e tyre, nga verifikimet shifra arriti në 73 201 të cilët besohen së mbi 95% janë vrarë dhe zhdukur  nga lufta mes karteleve të drogës.

Para pak kohësh shifra arrinte në 61 mijë por duke verifikuar kjo shifër  u rrit më mbi 12 mijë, ku vetëm vitin e kaluar u shënua një rekord shumë i frikshëm me 34 582 të vrarë.

Vitet e fundit Meksika është karakterizuar nga lufta dhe dhuna brutale e ushtruar mes karteleve të drogës dhe qeverisë.

Qeveria e presidentit Andres Manul Lopez Obrador, ka premtuar pas marrjes së pushtetit në dhjetor të 2018 për të luftuar dhe arrestuar të gjitha kartelet e drogës dhe normalizimin e situatës në vend.

Alejandro Encinas, zëvendësministri i Meksikës për të drejtat e njeriut, tha që Meksika ka zbuluar që prej vitit 2006 3,978 varre klandestine, nga të cilat janë zhvarrosur 6,625 trupa.

Pothuajse 30% e varreve janë zbuluar gjatë administrimit të Lopez Obrador, i cili ka premtuar se do të përqëndrohet në këtë çështje.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco