Asnjë viktimë në 24 orë/ Nju Jorku njofton ‘ vdekjen e koronavirusit’

Asnjë viktimë në 24 orë/ Nju Jorku njofton ‘ vdekjen e koronavirusit’

23:20, 13/07/2020

Zyrtarët shëndetësorë të Nju Jorkut njoftuan ‘vdekjen e koronavirusit’ të dielën, duke mos shënuar asnjë viktimë, për herë të parë që kur u regjistrua vdekja e parë e shtetit më 11 mars, sipas NBC New York.

Pse ka rëndësi: Pasi epiqendra e SHBA dhe shpërthimi global, New York rrafshoi me sukses kurbën e saj dhe deri më tani është vërtetuar se është një model për mënyrën se si shtetet mund të heqin me siguri dhe me kujdes kufizimet e bllokimit, raporton Axios.

Në total, shteti i Nju Jorkut ka raportuar mbi 401,000 raste të konfirmuara të koronavirusit dhe mbi 32,000 vdekje.

Ndërkohë, infeksionet janë në rritje në shtetet përtej Sunbelt që lëvizën shpejt për tu rihapur pas shpërthimeve fillestare, ku Florida raportoi një rekord të 15,000 raste të reja të dielën.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco